Savez udruzenja za pomoc mentalno
nedovoljno razvijenim osobama u
AP Vojvodini
Pon-Petak: 08:00-15:00
ОТВОРЕНО ПИСМО
Поштовани министре Старовићу,
Обраћамо Вам се испред мреже организација, Савеза за помоћ МНРО у АП Војводини и Савеза за помоћ МНРО у Републици Србији, као и испред Савеза удружења пружалаца услуга социјалне заштите.
Нажалост, ово обраћање је изнуђен потез услед дугогодишње изложености неједнаком третману и систематској опструкцији наших напора и покушаја да одржимо услуге социјалне заштите за особе са инвалидитетом у локалним заједницама широм Републике Србије.
Развој локалних услуга социјалне заштите је у протеклих 20 година почивао на ентузијазму, идејама и активизму удружења особа са инвалидитетом, пре свега у мрежи Удружења МНРО која су покретала и одржавала услуге чак и пре него што је покренут процес лиценцирања. Ми смо стварали услове за интеграцију корисника и у најмање развијеним срединама. Морамо констатовати да се у овом моменту, наш рад систематски отежава и чини се све да се досадашњи постигнути ниво услуга уруши, а наша улога потпуно маргинализује, те да се заменимо приватним и државним пружаоцима сумњивог квалитета, намера и интереса, који свакако нису интереси корисника.
Наиме, Сектор за социјалну заштиту, конкретније Одељење за инспекцијски надзор, кроз поступак лиценцирања пружалаца услуга и обнове лиценце за услуге које наша удружења пружају, својим непримереним поступањем, невештим вођењем поступака, стављањем у позиције моћи, и одступањем од свих предвиђених рокова по Закону о управном поступку, довело је до угрожености опстанка услуга које се пружају у преко 30 организација које се налазе у мрежи Савеза МНРО Војводине и Србије. Тренутно најмање 6 удружења чека на обнову лиценце са пробијеним свим роковима за решавање поступка, а још 10 њих тек треба да уђе у овај поступак без краја.
Наша удружења су једина групација инвалидских организација која као непрофитна удружења протеклих 20 година раде на развоју локалних услуга социјалне заштите. Међутим, иако су сви захтеви које смо подносили за обнову лиценци благовремени, надлежни инспектори су по правилу пропуштали да реагују месецима или годинама по нашим захтевима и поврх свега су тражили од пружалаца услуга да своје елаборате уподобе на начин који су дефинисали инспектори према личним ставовима и мишљењима, која су неутемељена на Закону и подзаконским актима, што је неприхватљиво у уређеном поступку као што је лиценцирање органзација социјалне заштите. У процесу лиценцирања се не примењују правилници већ приручници појединих аутора који су неформални ауторитети и сива еминенција социјалне заштите, што је сложићете се, недопустиво.
Истовремено, исти инспектори су лиценцирали многобројне приватне и државне пружаоце услуга који су далеко од испуњених стандарда и фаворизовали пружаоце из наведена два сектора из разлога који никако нису објективни и стручни. Без намере да будемо малициозни, доведени смо у сумњу да је то тендециозан утицај на девастирање цивилног сектора као пружаоца социјалних услуга.
Како је наш рад и опстанак угрожен овом систематском дискриминацијом, принуђени смо да чињенице изнесемо у јавност и затражимо заштиту јавности од система који не следи интересе корисника и државе, већ личне интересе пружаоца који су по мери инспектора социјалне заштите који воде поступке лиценцирања.
Одбијамо да се даље повинујемо неразумним и непримереним захтевима, да мењамо суштину услуга које пружамо и дајемо неистините податке како би задовољили захтеве, који нису прописани важећим нормативима.
Одбијамо да бивамо изложени даљем укидању финансирања и наменских трансфера у социјалној заштити због кашњења у процесу лиценцирања које су изазвали органи инспекције.
Одбијамо да наш рад и квалитет живота наших корисника буде угрожен ставом инспектора који је дискриминаторски и супротан свим тенденцијама за развој плурализма пружалаца услуга и мреже услуга у заједници.
Одбијамо да се наша стручност и искуство дезавуише од стране службе од стране службе која би требала да буде партнер и представља ослонац пружаоцима услуга.
Протеклих 20 година наша удружења су систем подршке у заједници градила без материјалног интереса и искључиво следећи интерес корисника. Услуге које пружамо овој држави реализујемо по дупло нижим ценама од приватних установа и центара за пружање услуга који ничу попут печурки након кише. Можда је проблем у томе?
Нажалост, поступањем сектора и нарочито инспекције социјалне заштите мрежа услуга социјалне заштите је девастирана, не оснивају се нове услуге а постојеће су на коленима. Наши запослени су плаћени неједнако и испод сваког стандарда у социјалној заштити, наше финансирање је неизвесно сваке године, а сада коначно смо у ситуацији да нам се оспоравају и дозволе за рад као круна покушаја да се пружаоци услуга из цивилног сектора скрајну и укину.
Обавештавамо Вас да ћемо у наредних пет дана одржати конференцију за медије на којој ћемо јавности изнети сву дискриминацију са којом се сусрећемо. Па нека постане познато свима оно што је нама очигледно
Уколико се у најскоријем року из корена не промени поступак који спроводе инспектори и исти не уподоби са Законом и правилницима бићемо принуђени да даље радикализујемо ову иницијативу, јер наши покушаји да одржимо систем у функцији упркос опструкцијама на које наилазимо су очигледно несврсисходни. То доказују и последњи случајеви у којима инспекција и упркос доказаним неправилностима у раду наставља опробане методе неадекватног поступања.
За Савез удружуења за помоћ МНРО у АП Војводини
Марко Кошутић, дефектолог, председник